Przez ostatnie tygodnie fora i grupy internetowe zasypywane są pytaniami: Czy warto iść do technikum informatycznego?, Liceum czy technikum?, Jaką szkołę wybrać?. W związku z tym oraz zbliżającym się okresem rekrutacyjnym postanowiłem napisać wpis na bloga dotyczący wrażeń ze szkoły, największych problemów kształcenia i jakości nauki.

Stwierdziłem, że ukazanie tego wyłącznie z mojej perspektywy nie będzie miarodajne. Dlatego postanowiłem stworzyć vademecum dotyczące tego kierunku i zapytać o zdanie inne osoby i użyć ich odpowiedzi w moim artykule.

W mojej ankiecie udział wzięły 74 osoby. Większość z nich wypełniła tylko pytania zamknięte, ale znalazło się ok. 15 dłuższych, wartościowych wypowiedzi.

Podsumowanie

Nie jest tak, że zupełnie przekreślam ten kierunek. Być może znajdą się osoby, które wyniosą z tej szkoły jakaś wiedzę, ale tak jak mówiłem – jest to wiedza bardzo ogólna i dostępna dla każdego w internecie. Dużo przede wszystkim zależy od nauczycieli oraz samego poziomu szkoły – może to delikatnie zmieniać poziom nauki, lecz trzeba pamiętać, że wszędzie program nauczania jest taki sam.

Osobiście ja, jak i cała moja była klasa jednogłośnie stwierdziliśmy, że nie wybralibyśmy ponownie tego kierunku.

Każdemu, kto się pyta o moje technikum odradzam ten wybór. Polecam zastanowić się co poza informatyką cię interesuje. Może mechanika, elektryka, budowlanka? Nawet jeśli nie wiążesz z tym kierunkiem przyszłości zawodowej, to zawsze nabędziesz pewne umiejętności i uprawnienia. Oczywiście nic na siłę. Zawsze można wybrać liceum i skończyć szkołę rok wcześniej.

Żeby nie było nie jest to tylko i wyłącznie moja opinia, ale ponad 70 innych osób, które zapytałem o zdanie w publicznej ankiecie. Większość tych odpowiedzi, które miały jakiś sens opublikowałem.

Proszę również, by moja opinia nie była odebrana jako płacz osoby, która nie zdała egzaminów czy szkoły i próbuje oczernić kierunek. Szkołę skończyłem z wyróżnieniem, a egzaminy zawodowe teoretyczne i praktyczne z najniższymi wynikami: 92% i 98%.

Co prawda ankietę już zakończyłem, ale zachęcam do zostawienia swoich przemyśleń i do dyskusji w komentarzach.

Celowo nie pisałem pod każdym wykresem wniosków, by na koniec wysunąć jeden, duży – program nauczania jest traktowany po macoszemu. Wiele rzeczy nie jest w ogóle realizowana, a jak jest to w okrojonym zakresie. Wiedza nauczycieli nie jest rozwijana lub nie przekazują nic ponadprogramowego uczniom.